Wakacje dla odkrywców – Góry Sowie

Góry Sowie to ogromna atrakcja dla amatorów sensacyjnych odkryć i miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Są częścią Sudetów Środkowych – znajdują się w sąsiedztwie Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Gór Bardzkich. Nie są to zbyt wysokie wzniesienia – najniższe szczyty liczą sobie 600 m n. p.m., a najwyższe – nieco powyżej 1000 m n.p.m. Górska przyroda jest świetną kryjówką dla wielu gatunków zwierząt – można napotkać na małe drapieżniki. Można by je nazwać oazą ciszy i spokoju, gdyby nie to, że ta cisza jest przykrywką do tajemnic, chociażby z czasów II wojny światowej. Być może w Górach Sowich drzemie złoto III Rzeszy – i nie chodzi wcale o „Złoty Pociąg”.

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem w Górach Sowich (1015 m n.p.m.). Jest zaliczana do Korony Gór Polski. Zdobi ją betonowa wieża widokowa z początku XX wieku, zbudowana z wielkim rozmachem z inicjatywy prezesa dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego, Richarda Tamma. Za patrona został wybrany kanclerz Otto von Bismarck, którego popiersie zdobiło wnętrze obiektu. Po II wojnie światowej żadna z nowych nazw nie przyjęła się – wyglądało to tak, że raz obrany patron miał się nią opiekować wiecznie.

Zaliczana jest do kompleksu Riese, szaleńczego projektu Adolfa Hitlera, który z uwagi na rozmach przedsięwzięcia i ilość ofiar, które straciły życie podczas niewolniczej pracy, do tej pory wzbudza wiele emocji i jest jedną wielką historyczną zagadką. Nie odkryto jeszcze tajnych wejść w głąb Wielkiej Sowy, ale nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później odkrywcy rozpoczną poszukiwania. Historia nie potrafiła wytłumaczyć po co Adolf Hitler rozpoczął budowę Riese i dlaczego akurat w tym regionie. Jest wielce prawdopodobne, że strategicznie chciał połączyć tworzoną kwaterę na Zamku Książ z „Olbrzymem”. Żydzi, którzy wykonywali katorżniczą pracę przy budowie, wszelkie tajemnice tego obiektu zabrali do grobu – o to też chodziło Hitlerowi, by świat nie dowiedział się o prawdziwym celu „Olbrzyma”.

Można zastanawiać się nad tym, że miała tu powstać fabryka broni masowego rażenia, co może uzasadniać fakt, że w Górach Sowich występowały złoża rudy uranu. Dziś sztolnie są bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania, ale wiele osób na tym nie poprzestaje – za wszelką cenę dąży do rozwikłania zagadek zadanych światu przez Hitlera. Lokalna baza noclegowa rozkwitła dzięki ogłoszeniu światu informacji o prawdopodobnym odnalezieniu „Złotego Pociągu”. Noclegi Gór Sowich to idealny wybór dla wszystkich tych, dla których żadne z historycznych pytań nie powinno pozostawać bez odpowiedzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *