Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku

Dla większości Polaków, Kłodzko – małe dolnośląskie miasto, kojarzy się przede wszystkim z powodzią stulecia w 1997 r., kiedy to po podniesieniu się poziomu wody w rzece o ponad 8 m, miasto ucierpiało chyba najbardziej ze wszystkich w Polsce. Jednak obecnie, Kłodzko jest już dawno po odbudowie i renowacji, czego najlepszym dowodem jest jego baza noclegowa (noclegi Kłodzko) przyjmująca setki turystów każdego roku. Warto przyjechać, aby pozwiedzać zabytki miejskie, a także aby uczynić sobie z miasta bazę wypadową na okoliczne szlaki turystyczne.

Wiele można napisać o zabytkowych, kłodzkich obiektach. Licznie reprezentowane są zwłaszcza te sakralne, takie jak kościół Matki Bożej Różańcowej, będący częścią kompleksu klasztornego franciszkanów. Leży on na wyspie Piasek, między rzekami Młynówką oraz Nysą Kłodzką. Podobnie jak wiele innych, kościół ten nie jest pierwszą budowlą, jaka stała w tym miejscu. Ponieważ franciszkanie przybyli do miasta w XIII wieku przypuszcza się, że wcześniej musieli wybudować jakąś kaplicę, ponieważ obecny kościół pochodzi z XVIII w., co jest potwierdzone. Wiadomo też, że w XV w. zabudowania razem ze starą świątynią stały się obiektem walk husytów z katolikami i wówczas to franciszkanie przenieśli się w stronę centrum Kłodzka, ponieważ wyspa Piasek nie była ufortyfikowana i nie nadawała się do obrony.

Kościół trzykrotnie był uszkadzany przez powódź. Po raz pierwszy w ostatnich latach I Rzeczpospolitej, a po raz ostatni podczas powodzi stulecia, po której trzeba było wymienić większość jego wyposażenia. Na jednej ze ścian są zaznaczone poziomy wody podczas kolejnych podtopień. Na szczęście udało się ochronić całą zabytkową bryłę budowli. Zachowały się także zabytkowe ołtarze z XIX wieku, a świątynia posiada ich aż dziewięć. W głównym umieszczono obraz ukoronowania Maryi, co jest nawiązaniem do tajemnic różańcowych.

Kościół ma trzy nawy, nie posiada nawy poprzecznej, co było typowe raczej dla kościołów jezuickich. W nawie głównej rozmieszczono w sklepieniu lunety, czyli rodzaj małych okienek, które skutecznie ją doświetlają podczas nabożeństw. Na ścianach i sklepieniach widnieją malowidła, które razem tworzą cykl wszystkich tajemnic różańca z zakończeniem na wspomnianym ołtarzu głównym. Pierwsze wejście do kościoła zawsze robi ogromne wrażenie, dlatego warto obejrzeć go, zanim wyruszy się na poszukiwania innych zabytków. Warto też dowiedzieć się co nieco o historii miasta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *